Najczęstsze pytania/ FAQ

1. Czy parson może mieszkać w bloku?
Mam dom z ogrodem, czy to wystarczy dla parsona?

Parsony są co prawda psami aktywnymi, ale najważniejszy dla psa jest czas, jaki właściciel może poświęcić psu. Największy ogród będzie dla psa niewystarczający, gdy będzie się w nim nudził, nawet rzucone zabawki nic nie pomogą, a sam ogród może znacznie ucierpieć. Aktywność parsona można rozładować nie tylko przez długie spacery czy jazdę przy rowerze, ale też przez naukę sztuczek, przez zabawy kreatywne, naukę posłuszeństwa, agility, tropienie, frisbee i wiele innych możliwości spędzania ciekawego czasu ze swoim psem.

2. Czy suki są spokojniejsze od psów?
Nie, temperament parsona jest niezależny od płci. Zdarzają się bardzo aktywne suki i wyjątkowo spokojne psy.

3. Czy parson nadaje się dla dzieci?
Czasami przekornie odpowiadam na takie pytanie, czy Pani/Pana dzieci nadają się dla psa. Parson jest miłym psem rodzinnym, ale każdy kontakt dziecka z psem powinien być nadzorowany. Czasami u mnie na podwórku biega osiem psów i trójka dzieci i razem wspaniale się bawią, ale zawsze pod okiem dorosłego. Parson dobrze się dogaduje z dziećmi, dzieci też je lubią, bo są nieduże i mają niegroźny wygląd. Szczególnej uwagi wymaga kontakt psa z małym dzieckiem, szczególnie takim w wieku od pół roku do dwóch latek, gdyż mały człowiek wówczas ma tendencję do łapania, ciągnięcia, uderzania. Starsze dzieci można już łatwiej nauczyć szacunku wobec psa. Pies ma prawo do spokojnego spożycia posiłku albo do niezakłóconego odpoczynku na posłaniu. Z drugiej strony, psu nie wolno pozwalać na podszczypywanie dzieci, gryzienie lub skakanie po nich. Szacunek należy się zarówno dziecku, jak i psu.

4. Czy sterylizacja suki/kastracja psa jest krzywdą dla psa?
Sterylizacja suki lub kastracja samca sprawia, że psiakami nie targają już hormony, samce nie przejawiają tendencji do ucieczek i są mniej agresywne wobec przedstawicieli tej samej płci, suki z kolei nie przeżywają burzy nastrojów w czasie rui i również nie uciekają w dni płodne. Zwierzęta po sterylizacji są skupione już tylko na człowieku, operacja jednak nie ma większego wpływu na charakter psiaka. Zalecam kastrację psa w wieku 9-10 miesięcy, suczki po pierwszej cieczce.

5. Czy wszystkie parsony są nadmiernie aktywne?
Stereotyp, jakoby każdy parson miał tzw. ADHD, robi nie potrzebnie zamęt. Parson zwykle jest aktywnym i wesołym psem, o dużym poziomie energii. Ale szybko przyzwyczaja się do trybu życia rodziny, dlatego zawsze jest chętny pójść na spacer, ale również potrafi położyć się przy człowieku, gdy ten ogląda telewizję. Każdego parsona należy nauczyć wyciszenia, tzn. że jest czas na zabawę i aktywność, ale też jest czas na odpoczynek. Ja używam komendy „dosyć”.

6. Czy w czasie kwarantanny poszczepiennej szczeniaka nie mogę zupełnie wychodzić z nim na dwór?
Kwarantanna poszczepienna to taki czas dla szczeniaka, w którym intensywnie poznaje świat. Trzymanie go w izolacji w domu nie jest dobrym rozwiązaniem. Wyjściem okazuje się zdrowy rozsądek. Psiaka, niewielkiego przecież, można wziąć na dwór na rękach, przejść się z nim wokół domu, pójść do sklepu zoologicznego, pokazać ruch samochodowy, innych ludzi, itd. Nie zalecam wypuszczania szczeniaka na trawnik, z którego korzysta wiele psów (szczególnie na osiedlach). Można go wypuścić w ogrodzie u znajomego lub w miejscu o małym natężeniu „psiegu ruchu”. Warto malucha wówczas zapoznać z kilkoma psami, ale wychowanymi (!) i oczywiście zadbanymi, które łagodnie go nauczą że nie jest sam na świecie.

7. Jak często karmić szczeniaka, a jak często dorosłego psa?
Szczenię które opuszcza hodowlę, w wieku około 8 tygodni powinno jeść 4-5 posiłków. Jestem zwolennikiem wystawienia miski i jej zabrania po 15-20 minutach bez względu na jej zawartość. Taki system pozwala unormować pracę jelit i pomaga w nauce czystości. Psy niejadki uczy też spożywania posiłku, a psom łakomczuchom można łatwo kontrolować ilość zjadanej karmy. Psy dorosłe w wieku powyżej 10 miesięcy, mogą jeść jeden, maksymalnie dwa posiłki dziennie.

8. Czy pielęgnacja parsona szorstkowłosego jest trudna?
Czy pies krótkowłosy gubi mniej sierści?

Wbrew pozorom, łatwiej utrzymać czystość w domu, gdzie mieszkańcem jest pies szorstkowłosy. Parson krótkowłosy gubi dużo sierści właściwie przez cały rok, a samą sierść dość trudno usunąć z tapicerki. Pielęgnacja parsona krótkowłosego jest bardzo prosta i ogranicza się tylko do przeczesania gumową rękawicą. Parson o włosie szorstkim lub złamanym powinien być regularnie trymowany. Czym jest trymowanie? To usuwanie dojrzałej sierści, 3-4 razy w roku; można się tego bez problemu nauczyć lub pójść z psem do fryzjera. Pies szorstki zdecydowanie mniej gubi włos, bo to co mogło mu samo wypaść jest usuwane ręcznie w czasie trymowania.

Wszelkie prawa zastzreżone! Zawartość niniejszej witryny jest własnością hodowli PSIE SZELMY FCI i jest chroniona prawem autorskim. Wykorzystywanie tekstów, zdjęć i danych jest mozliwe tylko i wyłącznie za zgodą właściciela witryny.